Check out our photo a day
Menu

The Budget-Friendly Guide To Back To School Lunches

Budget Meals /

Brought to you in partnership with Woolworths.

I don’t know about you, but I was pretty stoked to be done with lunch box making at the end of the school year last year. It seems to need to be done every SINGLE day. Funny about that.

Kids need feeding. Lunch boxes need making. And we’ve got a whole year ahead of us, again.

So I am determined to be organised. And being organised means having go-to foods in the freezer that the kids love, which are also easy on the budget. Introducing budget-friendly, actually budget BLASTING {so affordable} Pizza Scrolls Recipe. These scrolls are so simple to make, freeze really well and they only cost $1.28 to make a batch. I ended up making six batches and doing a few variations so that my freezer is full, and the kids tummies will be too!

All you need is:

1 x sheet of Woolworths puff pastry {38c a sheet / $2.30 for a packet of 6}
1 tbs of Woolworths Tomato Paste {10c per tablespoon / $2 for 415g}
50g of Woolworths Grated Tasty Cheese {80c for 50g / $4 per 250g packet}

Step one: Preheat your oven to 200ºC and line a baking tray with baking paper. Lay your pastry sheet {or sheets if you’re making more than one batch} out to thaw completely.

Step two: Place 1 tablespoon of the tomato paste onto the pastry sheet, and spread using the back of a spoon.

Step three: Sprinkle the shredded cheese to cover the pastry. Roll tightly into a long scroll. Cut into 12 even pieces.

Step four: Place spiral face up onto a tray and bake for 12 minutes or until golden.

Step five: Eat! Oh boy they’re soooo good straight out of the oven. Or store in the freezer for up to four months. Just pull out what you need when making lunches!

Now you can make these into any variation really, depending on what you like. Here’s a few ideas for you:
+ Cheese and ham
+ Pesto and cheese {this Woolies pesto is delish!}
+ Cheese and corn
+ Cheese and carrot
+ Cheese and Salami
+ You could also do a sweet version with grated apple, and a little cinnamon sugar

That’s lunch sorted. Now moving on to filling the rest of the lunch box with a balance of fruit, vegetables and snacks – here are some budget-friendly snack ideas that I love from Woolworths.

Apple Puree Tubs {Lulu loves these, I just send a spoon and a little tub}: $2.00 for 4 tubs

French Onion Flavoured Cheese Snacks : $4.00 for a pack fo 12

Macro Organic Sultanas {mini packs} : $2.60 for 12 packs

Strawberry Wafers {a treat for after school or once in a while} : 57c a packet {also available in vanilla and chocolate}

Seaweed Rice Crackers : 90c a packet

Air-popped popcorn : $2.75 for 12 packs

Apricot yoghurt muesli bars : $2.30 for 6 bars

Mini Choc-Chip Muffins : $3.70 for 8 muffins

Thin Pretzel Chips : $2 for a 150g bag

Original Rice Crackers : 90c a packet

Mighty Bites Cocoa Balls : $4.00 for 5 packs

Apple puree pouch : 60c a pouch

Original Cracker Snapz : $1.50 for a whole box

Pikelets : $2.10 for an 8 pack

Roast Chicken flavoured Popped Corn Chips : $2.80 for 6 packs {Buy these ones for yourself too, such a yummy snack!}

Chicken Snack Blasts : $1.40 for a whole box {store in an airtight container and they last a long time!}

Salt & Vinegar Popped Corn Chips : $2.80 for a pack of 6

Choc Honeycomb Muesli Bar : $2.30 for a packet of 6

Free from gluten chocolate smiles : $4 for an 8 pack

Creme Wafer Minis : $2.50 for a 6 pack

Sour cream & onion stacked chips : $1.80 a packet

Salted pretzel twists : $2 for 200g bag

Fruit Salad in Juice : $2 for 4 tubs

All prices correct at 23rd January 2020.

The best way to save money with snacks is to have really  good quality air-tight containers at  home, and buy the bulk packs {so crackers, biscuits, pretzels etc} instead of the individual packs where possible. It just means that you’re not paying that little bit extra for sorting and packaging.

So there you go! That’s my budget-friendly guide to back to school. What’s your best way to save money on lunches for school days?

@Fatmumslim